Teraz właściwie chyba każdy w swojej kieszeni ma aparat fotograficzny i to często wypasiony, z wysokiej półki. Wszyscy, wszystkiemu mogą ...

Fotograf - najtrudniejszy wybór?

/
18 Comments

Teraz właściwie chyba każdy w swojej kieszeni ma aparat fotograficzny i to często wypasiony, z wysokiej półki. Wszyscy, wszystkiemu mogą robić zdjęcia, później od razu je obrabiać, wrzucić do internetu i w ten prosty sposób dzielić się z innymi swoim dniem codziennym. Jednak kiedy uwiecznić trzeba jakieś ważne dla nas wydarzenie, takie jak ślub, wtedy wymagamy od fotografa nie tylko posiadania sprzętu, ale przede wszystkim talentu i umiejętności. Sam aparat to nie wszystko, a moim zdaniem to nawet nie połowa sukcesu. Na co zatem zwracać uwagę wybierając fotografa ślubnego?

OPINIA

Przede wszystkim, powinniśmy kierować się opiniami innych ludzi. Mogą to być nasi bliscy, bądź znajomi, którzy ten ważny dzień mają już za sobą, ale warto pamiętać o tym, że mało kto skrytykuje swoje własne ślubne fotografie. W takim wypadku lepiej jednak zwrócić się z prośbą o opinię do specjalistów, lub innych ludzi, którzy potrafią obiektywnie spojrzeć na dzieło fotografa. Pamiętaj też, że Ci najlepsi będą mieć zarezerwowane wszystkie chodliwe terminy już co najmniej rok przed planowaną uroczystością. Więc jeśli fotograf, nad którym się zastanawiasz ma dwa miesiące przed sezonem kilka wolnych sobót, to wiedz, że coś się dzieje! ;)


STRONA INTERNETOWA

Być może to okrutne, ale ja uciekam z każdej brzydkiej strony internetowej. Jeśli fotograf, który siłą rzeczy powinien być artystą, ma nieestetyczną, nieczytelną stronę, to ciężko uwierzyć mi w to, że może pstrykać dobre zdjęcia. Poza tym, dobrze jak jest tam miejsce nie tylko na portfolio, ale również na bloga, gdzie prezentowane są nie wybrane zdjęcia różnych par, ale całe reportaże z jednej uroczystości. Dopiero wtedy widzimy mniej więcej, jak będzie wyglądało to, co od takiego fotografa otrzymamy :).

3 BŁĘDY

Zdjęcia prezentowane przez fotografa powinniśmy analizować pod kątem trzech aspektów: kadrowanie, przeróbki, cienie.

KadrowaniePrzeróbkiCienie na twarzy


Nie trzeba chyba nic dodawać, zdjęcia mówią same za siebie? :)

CENA

To nieprawda, że dobry fotograf to ten, co życzy sobie 5000 zł za swoją usługę, a beznadziejny - 1000 zł. Jasne, może mieć to znaczenie, ale wcale nie musi. Młody, początkujący fotograf może być wspaniałym artystą, ale żeby zaistnieć w branży ślubnej proponuje niższe ceny. Dzięki temu zdobywa bez problemu klientów, a dzięki nim cenne doświadczenie. Myślę, że na zdjęcia ślubne warto przeznaczyć od 1500 zł do 3000 zł. To średnia półka cenowa, w ramach której na pewno znajdziecie dobrego fotografa, a przy tym nie zbankrutujecie :)


UMOWA

Z punktu widzenia pary młodej najważniejsze w takiej umowie to: jasno sprecyzowany zakres obowiązków fotografa, koszt usługi, czas oczekiwania na zdjęcia i przede wszystkim - informacja o tym co dzieje się w przypadku wypadków losowych, kiedy fotograf nie będzie mógł zająć się reportażem ślubnym. W tym ostatnim przypadku ważne jest to, aby to fotograf wziął na siebie odpowiedzialność i w razie potrzeby zapewnił zastępstwo za siebie. Taki "zastępczy fotograf" powinien oferować pracę na takim samym poziomie, mieć takie same umiejętności i sprzęt. Dzięki temu, nie będziecie musieli martwić się "co by było gdyby..." :)

A Wam, co jeszcze przychodzi do głowy? Ile płaciliście za swojego fotografa ślubnego, lub ile chcecie na niego przeznaczyć? :)


***
Autorka zdjęć: Aleksandra Kiełczewska
Zdjęcia, które posłużyły jako przykład błędów pochodzą z wyszukiwarki Google i ze względu na dobre imię fotografów, nie publikujemy dokładnych źródeł. 


You may also like

18 komentarzy:

 1. Ja jako fotograf przed swoim ślubem będę miała przerąbane :D W internecie bardzo mało zdjęć mi się podoba, jestem niesamowicie krytyczna i osobiście uważam, że wolę wydawać 5 razy więcej na dobrego fotografa niż zadowolić się pierwszym lepszym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, dobre zdjęcia to ważna sprawa! Kiedy wyznacznikiem jakości jest cena, to też stawiałabym na tych najdroższych :) Ale jak się dowiedziałam, nie zawsze to co droższe podoba mi się bardziej :)

   Usuń
 2. I większa oferta i wybór na rynku, tym ciężej się zdecydować na Fotografa. Ludzie chyba nadal najbardziej kierują się ceną..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w wyborze fotografa radziłabym raczej nie kierować się ceną!

   Usuń
 3. W całej tej sesji brakuje mi nieco spontaniczności. Zdjęcia są piękne niemniej pozowane. Poza takimi typowymi zdjęciami z sesji warto także postawić na zdjęcia z zaskoczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież tu przedstawiłam dosłownie kilka ujęć z rożnych sesji, rożnych par :) Cały reportaż wyglada zupełnie inaczej, jest wiele zdjeć, rożnego rodzaju :)

   Usuń
 4. Jak na razie nie mam zamiaru szukać fotografa na ślub ale wiem, że gdy już będę musiała to zrobić to będzie to trudny wybór a gdy już go znajdę to nie będzie miał ze mną łatwo bo jeśli chodzi o zdjęcia to jestem perfekcjonistką ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trafne spostrzeżenia! Mimo wszystko tematyka ślubna jest dla mnie zbyt odległa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybór fotografa na inne okazje wygląda tak samo, więc można sobie te wskazówki zapamiętać tak czy siak :D

   Usuń
 6. Mnie wybór fotografa przerażał. Oboje z mężem nie lubimy zbytnio zdjęć. Na szczęście udało nam się dorwać fotografa z polecenia od znajomych i byliśmy bardzo zadowoleni. Ceny przestępne, pełen profesjonalizm, a jednocześnie super luz. Nie było go nigdzie widać, a ujęcia przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie o to chodzi! Super, że u Was wyszło wszystko super :)

   Usuń
 7. Co prawda ślub braliśmy 10 lat temu, ale wybór fotografa pamiętam do dziś. Było to dla nas bardzo ważne tym bardziej że nie chcirliśmy video. Na tamten czas byłam zadowolona, dziś wudziałabym to inaczej ;-) wtedy kosztowało nas to 1000 zł (fotograf artysta z własną ciemnią, sam wywoływał zdjęcia)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia to zawsze najlepsza pamiątka, dlatego tak ważne, żeby wszystko w tym względzie było idealne :)

   Usuń
 8. U mnie w rodzinie już lada moment ślub :) bardzo przydatne informacje i chyba pora pomyśleć o fotografie. Zmartwiło mnie to, że dobry fotograf jest trudno dostępny już na rok wcześniej. Cieszę się, że podałaś informacje o cenach, będzie łatwiej się odnaleźć. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Z perspektywy czasu, gdybym mogła jeszcze raz zdecydować, podpisałabym umowę z dwoma fotografami z dwóch różnych firm. Przede wszystkim dlatego, że w pojedynkę trudno uchwycić wiele momentów, w których nie da się zrobić dubla. A druga sprawa to element rywalizacji, m.in. w czasie oczekiwania. W tym momencie czekam na swoje zdjęcia już ponad pół roku i choć z samych ujęć jestem zadowolona (wybieraliśmy spośród miniatur zdjęcia do albumu), myślę że gdyby fotograf wiedział, że nie ma monopolu to uwinąłby się z materiałem dużo szybciej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pojedynkę trudno, jednak wielu fotografów pracuje w dwoje. Pół roku? bardzo dużo, szkoda że ta kwestia nie była ustalona w umowie ;)

   Usuń